Finansowanie inwestycji – leasing

skoncentrowany

Leasing staje się coraz popularniejsy formą finansowania działalności gospodarczej + sposobem pozyskiwania różnego rodzaju dóbr. Przestał on być wyłącznie kojarzony z finansowaniem środków transportu, maszyn, urządzeń do produkcji, ale coraz częściej wykorzystywany jest także do finansowanie na przykład sprzętu komputerowego, oprogramowania czy nieruchomości. Umożliwia wdrażanie nowych technik, technologii rokujących wysoką efektywność. Sprzyja prowadzeniu inwestycji przy minimalnym, początkowym zaangażowaniu środków własnych oraz zmniejsza ryzyko inwestycyjne obciążające przede wszystkim właściciela środków, zaś w mniejszym stopniu jego użytkownika. Coraz częściej, zwłaszcza firmy sektora MSP, traktują go nie jako uzupełniające źródło finansowania swoich inwestycji, ale jako źródło podstawowe. W latach 2007-2013 leasing nadal będzie objęty współfinansowaniem ze środków UE. Rząd Polski zamierza wprowadzić jednak kilka istotnych poprawek umożliwiających m.in. przekazanie dotacji bezpośrednio do leasingodawcy z przeznaczeniem na zmniejszenie rat kapitałowych.
Proponowane rozwiązanie jest bardzo korzystne. Po pierwsze, leasingobiorca będzie ponosił niższe opłaty leasingowe. Po drugie, procedury refundacji kosztów leasingu zostaną znacznie uproszczone, co ułatwi beneficjentom prawidłowe rozliczenie inwestycji.
Produkty leasingowe mogą być wykorzystywane we wszystkich programach operacyjnych o zasięgu krajowym, jak i 16 regionalnych programach operacyjnych. Projekt wytycznych przewiduje, że refundacji mogą podlegać koszty leasingu:
– finansowego,
– operacyjnego,
– zwrotnego.
Wybór konkretnej metody na finansowanie inwestycji uzależnione jest od wielu czynników leżących zarówno po stronie dostawcy, jak i Klienta. Jednak można dokonać pewnego porównania i wykazać w jakich aspektach rożne metody wykazują swoje największe zalety.
Jest wiele firm doradzających i pomagających w uzyskaniu najdogodniejszej formy finansowania. Umożliwiają one realizację średnio i długoterminowych inwestycji w środki trwałe lub projektów rozwoju firmy.