Szybkie czytanie

czytanie

Osoba potrafiąca w kilkanaście minut przeczytać z pełnym zrozumieniem kilkusetstronicową książkę na wielu osobach robi wielkie wrażenie.

Nie wiedzą oni najprawdopodobniej, że umiejętność szybkiego, a nawet bardzo szybkiego czytania są w stanie opanować bez jakiegoś heroicznego wysiłku i talentu. Zdolność czytania kilkudziesięciu stron na minutę większość ludzi potrafiłoby wyćwiczyć, oczywiście przy odpowiednim zaangażowaniu, systematyczności oraz regularnej pracy. Podstawową kwestią przy nauce szybkiego czytania jest bowiem pokonanie wpojonych przez szkołę i pierwszych nauczycieli nawyków obecnych podczas lektury, takich jak dzielenie czytanych wyrazów na sylaby, cofanie się wzrokiem, wymawianie w myślach czytanych słów oraz skupianie się na każdym wyrazie bez pomijania tych mniej ważnych. Wszystkie te błędy należy wyeliminować jeśli chce się rozwinąć podstawowe umiejętności niezbędne w sztuce szybkiego czytania, czyli zwiększyć elastyczność mięśni oczu, rozwinąć widzenie peryferyjne i nauczyć się czytania ideograficznego.

Zwiększenie elastyczności mięśni oczu to nic innego jak doprowadzenie do idealnej harmonii ruchów obydwu gałek ocznych. Pomóc w tym mogą proste ćwiczenia polegające na rozciąganiu mięśni oczu poprzez patrzenie na daleko oddalone punkty nad otaczające. Początkowo ćwiczenie to może być nieco bolesne, jednak po paru dniach widać ich efekty – mięśnie oczu zaczynają pracować bardziej elastycznie. Rozwinięcie widzenia peryferyjnego eliminuje z kolei nawyk zatrzymywania się wzrokiem na pojedynczych słowach i ich bezgłośne powtarzanie.

Ostatnia z umiejętności, czyli czytanie ideograficzne, to nic innego, jak opanowanie czytania czysto wizualnego, bez bezgłośnego wymawiania każdego słowa. Jest to kwestia najtrudniejsza do opanowania, wymagająca wielu regularnych i wytrwałych ćwiczeń, wymaga bowiem zwalczenia nawyków wpajanych właściwie od pierwszego kontaktu ze słowem pisanym. Jeśli pokonamy opisane wyżej przeszkody możemy być pewni jednego – nauka szybkiego czytania na pewno się opłaci.

Tekst za zgodą tonerlandia.pl