Kim jest au pair w Wielkiej Brytanii?

young british

To młoda, odpowiedzialna, niezależna osoba w wieku od 17 do 27 lat, lubiąca opiekować się dziećmi/ckiem, która przybywa do Zjednoczonego Królestwa ponieważ chce uczyć się jerzyka angielskiego i stać się, na maksymalnie 2 lata, częścią rodziny angielskiej. Otrzymuje własny pokój, kieszonkowe i posiłki takie same jak rodzina u której mieszka. W zamian ma wykonywać lekkie prace domowe i zajmować si dzieckiem/cmi.

Ważne! – od roku 2003 nie trzeba obiegać się o wizę au-pair w konsulacie Wielkiej Brytanii. Wyjazd następuje na podstawie dokumentów otrzymanych z naszego biura. Jednak jeśli planujesz wyjazd do Anglii, powinnaś/ieneś złożyć komplet dokumentów najpóźniej 6 tygodni wcześniej. Może się zdarzyć, ze wyjazd nastąpi szybciej, oczywiście za zgoda au-pair, jednak jest to zwyczajowy termin oczekiwania.

Czas pracy

Au-pair pracuje od 25 do 30 godzin na tydzień, zazwyczaj 5 godzin dziennie ( w tym może 2 lub 3 wieczory jako baby-sitter). Au-pair Plus pracuje od 35 do 40 godzin tygodniowo. Rodzina może poprosić o rozdzielenie godzin pracy pomiędzy godziny ranne i wieczorne, jednak nie może to kolidować z uczęszczaniem na kurs języka angielskiego. Czy taj więcej na www.defacto.net.pl

Obowiązki

Obejmują lekkie prace domowe, sprzątanie, pranie, pomoc przy przygotowywaniu posiłków i oczywiście opiekę nad dziećmi: np. pomoc przy odrabianiu zadań domowych, czasem tez odprowadzanie ich do szkoły i odbieranie ich z niej po skończeniu lekcji, oraz opieka pod nieobecność rodziców.

Czas wolny

Au-pair’ce/owi przysługują dwa dni wolne w tygodniu; zazwyczaj 2 pełne doby (mogą być odwołane tylko w sytuacji awaryjnej).

Zycie towarzyskie

Jeżeli zamierzasz zaprosić znajomych do domu, należy najpierw poprosić rodzinę o pozwolenie. Inne osoby biorące udział w programie au-pair uczęszczające na kurs językowy, a także rodzina goszcząca mogą poinformować nowa au-pair o miejscowych klubach i atrakcjach.

Nauka angielskiego odbywa się na kursach w miejscowych college’ach (lub są to lekcje prywatne) i jest opłacana przez au-pair. Przykładowy koszt kursu to:

Norwich – najtańszy: 30 fontów/semestr (13 tygodni; 3 lekcje/tydz.), a najdroższy: 200 fontów/semestr. W miastach takich jak Oxford czy Cambridge koszt jest wyższy (nawet 2,3 razy), lecz zazwyczaj semestr kosztuje średnio 150 fontów.

Kieszonkowe

Wynosi minimum 50 fontów na tydzień; au-pair plus może otrzymywać wyższe kieszonkowe (uzależnione od ilości godzin pracy).

Opieka zdrowotna i ubezpieczenie

Au-pair powinna się zarejestrować u lekarza rodzinnego i u dentysty jako tymczasowy pacjent. Powinna/ien zrobić to wkrótce po przyjeździe jak również sprawdzić czy rodzina na pewno objęła ja/jego ubezpieczeniem rodzinnym (jest to obowiązkiem rodziny!).

Dojazd

Osoba wyjeżdżająca do Wielkiej Brytanii sama opłaca transport w obie strony. Powinna także wykupić bilet powrotny (-ważne).