Zarządzanie flotą

Wynajem długoterminowy to wykorzystanie samochodów będących własnością firmy leasingującej w zamian za stałą opłatę, natomiast zarządzanie flotą polega na oddaniu do kierowania innej firmie własnych pojazdów.

Zarządzanie flotą i wynajem długoterminowy to dwa sposoby na racjonalizację wydatków ponoszonych na utrzymanie floty samochodów.

Spółki leasngowe wprowadziły na rynek nowy produkt: zarządzanie flotą – car fleet management ( CFM ). Dziedzina zarządzania flotą dotyczy głównie wynajmu długoterminowego oraz dodatkowo leasingu, które poprzez stałą miesięczną stawkę pozwalają w metodę bardzo efektywny zarządzać finansami przedsiębiorstwa/firmy/działalności jednoosobowych oraz zmniejszyć jego koszty.

Większą wartość umów leasingowych w tym obszarze można traktować jako zapowiedź wzrostu inwestycji. Z drugiej strony nastąpił spadek liczby umów o leasing samochodów. Można to tłumaczyć zastojem na rynku nowych aut oraz dodatkowo rezultatem bazy.

W ubiegłym roku obroty w segmencie były bardzo wysokie, gdyż zmianie ulegały przepisy dotyczące VAT-u, ogromnym powodzeniem cieszyły się pojazdy samochodowe z tzw. “kratką”. W obecnym roku zmiana ustawy o VAT całkiem usunęła „kratki” i napływ klientów nastąpił przed zmianą przepisów.